Yerköy Haber Gazetesi
Yerköy Haber Gazetesi
yerköy haber gazetesi

YERKÖY'DE ÇÖREKOTU HASADI YAPILDI

YERKÖY'DE ÇÖREKOTU HASADI YAPILDI
İlimizde ürün çeşitliliğini artırmak, çiftçilerimize alternatif ürün ve gelir kaynakları sağlamak amacıyla Yerköy, Sorgun, Şefaatli, Çekerek, Merkez ve 6 köye uygulanan yağlık çörekotu demonstrasyonlarının hasatları yapıldı.

Hasada İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir teknik personellerimizi ve çiftçiler katıldı.

Yapılan demonstrasyonlarla ilgili olarak İl Müdürümüz Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;

"İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu tür çalışmalardaki hedefimiz, hububat baklagil arasına sıkışmış olan çiftçimizi değişik ve daha fazla gelir getirecek alternatif ürünlere yönlendirmektir.

Bu kapsamda bu üretim sezonunda Merkez, Çekerek, Sorgun, Şefaatli ve Yerköy İlçelerimizdeki 6 köyümüzde yağlık çörekotu demonstrasyonlarını uyguladık.

Çörekotu bilindiği üzere çok eski zamanlardan beri bu coğrafyalarda ekiliş ve üretimi yapılan çok faydalı tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Marjinal alanlarda ekim ve üretimi yapılabilir. Bu nedenle son yıllarda İlimizde de üretimi artmaya başlamıştır. Yüzyıllardır Anadolu insanı bu bitkiye çok değer vermekte ve tüketmektedir. Ayrıca tohumundan çıkarılan yağının çok faydalı olması, tıpta ilaç yapımında kullanılmasından dolayı yağının çıkarılması nedeniyle son zamanlarda yağlık olan çeşitlere rağbet edilmektedir.

Çiftçimiz açısından en önemlisi ise üretim maliyetinin az olması, satış fiyatının iyi olmasıdır. Yağlık olarak üretilen çörekotunun şuan pazar durumu iyidir. Özellikle yağı çıkarılan çörekotu, sektör temsilcileri tarafından yerinde çiftçilerden satın alınmaktadır.

Ekimler, çiftçilerimize temin edilen yağlık çörekotu tohumlarıyla İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde yapıldı. Bu demonstrasyonlar üretim sezonu boyunca takip edilmiş olup ilaçlama ve bakımları İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde yapılmıştır. Üretim sezonunda iklime bağlı birtakım sorunlar yaşandı. Ekimden sonra havaların soğuk gitmesi nedeniyle çimlenme geç oldu bu arada yabancı otlar büyüdü, mücadelesi yapıldı. Hasat dönemindeki yağışlarda hasadımızı geciktirdi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen genel olarak demonstrasyonlarımızda durum iyidir.

Bu yağlık çeşitlerin yanında ayrıca Çekerek İlçemizde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Çameli çeşidi, ekilen yağlık çeşitlerle birlikte ekilmiştir. Bu yerli çeşidimiz yağlık çeşitlerden daha iyi bir gelişim gösterdi. Bu çeşidinde İlimizde ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yerli çeşidimiz olan Çameli çeşidini ve bu yağlık çeşitlerin ekimini çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.

Çörekotu ekimi ve yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak isteyen çiftçilerimizi İl Müdürlüğümüze bekliyoruz."
29 Ağustos 2019 Perşembe