Yerköy Haber Gazetesi
Yerköy Haber Gazetesi
yerköy haber gazetesi

BURASI YERKÖY BURADA İŞ VAR

BURASI YERKÖY BURADA İŞ VAR
Yerköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ş. Mehmet Kaya yaptığı açıklamada;
Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.
Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.
Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.
İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.
Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğümikisinden bahsedeceğim.
Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.
2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.
Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.
İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.
Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.
Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.
İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.
Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa;çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.
Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.
Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.
Aklınıza takılan bir konu olursa, Yerköy Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün.
Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.
Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.
İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.
Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.
Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.
Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.
Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.
Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.
Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.
İş dünyası ve girişimcilerimiz için devletimiz tarihi bir fırsatı daha yatırımcısına sunuyor. Ülkemizin ekonomik gücüne güç katacak bu uygulama ile istihdam düzeyi artırılacak ve ekonomik büyüme sağlanmış olacaktır. Bu fırsatlardan yararlanma adına Yerköy Oda ve Borsaları olarak tüm gücümüz ile çalışmaları sürdüreceğiz. Oda ve Borsalarımızda teşvikleri detayları ile ilgilenenlere aktaracak, faydalanmak isteyen yatırımcılarımıza süreç boyunca destek olacağız. Yapılan yatırımların geleceğin Büyük Türkiye si için önemli bir adım olduğunun bilinci ile diyoruz ki; Burası YERKÖY burada iş var, burada aş var.
İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında uygulanan teşvikler şu başlıklar altında değerlendirilmektedir.
1.Yeni İstihdam Ücret Desteği ( 3Ay )
( Mayıs 2019’a kadar)
2.Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek ( en az 12 ay)
3.Kısa Çalışma Ödeneği
4.Asgari Ücret Desteği
5.Düzenli Ödemeye Devamlı Destek
6.Kalkınmaya İlave Destek
7.Önce İşbaşı Eğitim Sonrası İstihdam Desteği
8.İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek
Yukarıda ifade edilen teşvikler haricinde uygulanan birçok teşvik daha bulunmakta olup zamanla bu teşvikler hakkında da bilgilendirmeler yapılacaktır.
1.Yeni İstihdam Ücret Desteği ( 3Ay ) ( Mayıs 2019’a kadar): Bu destek kapsamında, Nisan ayı sonuna kadarsağlanacak her ilave istihdam için 3 ay boyunca kişi başına aylık 2.021 TL ücret, 3 ay boyunca kişi başına aylık 1.113 TL prim+ vergi desteği devletimiz tarafından karşılanacaktır. Bu süre zarfında her ilave istihdamın işverene maliyeti sıfır olacak ve devletimiz toplamda 3.134 TL aylık kişi başı ödeme yapacaktır. Böylece yeni bir işsiz işverene sıfır maliyet ile işe başlamış olacaktır. Devam eden 9 ay boyunca devletimiz sigorta primleri ve vergileri ödemeyi sürdürecektir. Kişi başına aylık 1.113 TL prim+vergi 9 ay boyunca devletimiz tarafından ödenecek ve bu sürede işverene maliyet sadece aylık 2.021 TL ücret olacaktır. Bu süreçte işe alınacak birey kadın, genç veya engelli personel ise 9 aylık destek süresi 15 aya uzayacaktır. İmalat Sanayi ve Bilişim Sektöründe aylık ödenecek prim+vergi miktarı 1.113 TL değil 2.712 TL olacaktır. Bu destekten faydalanmanın şartları ise şunlardır:
a)1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alımlar için geçerlidir.
b)3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu vardır.
c)İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak.
d)2018’de işyeri çalışan sayısının en düşük olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe başlatılması gerekmektedir.
2.Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek ( en az 12 ay ): Her ilave istihdam için 12-18 ay süreyle SGK primleri ve vergi devletimiz tarafından karşılanıyor. Kişi başına aylık prim+vergi 1.113 TL ve toplamda 13.356 TL devletimiz tarafından 12 ay boyunca karşılanacaktır. İmalat Sanayi ve Bilişim Sektöründe 1.113 TL olan vergi+prim desteği 2.712 TL olarak karşılanacaktır. Bu destekten faydalanmak için,
a)İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak,
b)İşyerinin 2018 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak çalıştırılması,
c)Destek 31 Aralık 2020 ye kadar geçerlidir.
Kadın, engelli ve 18-25 yaş arası genç istihdamında süre 12 aydan 18 aya çıkmaktadır.
3.Kısa Çalışma Ödeneği: İşverenlerin ekonomik sebepler, iş yerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumunda kalmaları halinde ticari faaliyetleri durmuş veya azalmış ise bu süre zarfında işçi çıkartmak yerine 3 ay boyunca çalışanların maaşları Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan ödenmektedir. Burada amaç firmaların geçici daralma anında sistemlerini bozmadan, işçi çıkarmadan istihdam seviyelerini korumaya çalışmaktır. Başvuruların İŞKUR a yapıldığı bu destek kapsamında 3 ay boyunca ücretler İşsizlik Sigortası Fonundan ödenecektir. Son 12 ay asgari ücretle çalışan ve son 12 aylık prime esas kazançları aylık ortalama 2.558 TL olan çalışan için işsizlik ödeneği miktarı 1.523 TL olacaktır. Son 12 ay 4000 TL ile çalışan için bu destek toplamda 2.382 TL olacaktır. Yine son 12 ay 7000 TL ile çalışan için destek toplamda 3.808 TL dir. Kısa Çalışma Ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150 sini geçemez.
4.Asgari Ücret Desteği: Çalışan sayısının 500’ün altında olduğu işletmeler için destek miktarı 12 ay boyunca aylık kişi başına 150 TL dir. Çalışan sayısının 500’ün üzerinde olduğu işletmeler için destek miktar ise aylık kişi başına 101 TL olacaktır. Bu destekler 2018 yılında en az işçi istihdam edilen aydaki sigortalı sayısının altına düşmemek şartı ile 2019 yılında uygulanacaktır.
5.Düzenli Ödemeye Devamlı Destek: Bu destek kapsamında SGK primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmı devletimiz tarafından karşılanacaktır. Bu durumda aylık kişi başına 128 TL destek sağlanmış olacaktır.
6.Kalkınmaya İlave Destek: Yozgat İlimizin de içerisinde olduğu 51 il ve 2 ilçede sigortalıların SGK primlerine 5 puanlık indirime ilave olarak 6 puan daha indirim sağlanmaktadır. Bu da aylık kişi başına 281 TL destek anlamına gelmektedir.
NOT 1: Başvuru tarihinden geriye yönelik cari ay hariç en fazla 5 aya kadar geriye yönelik teşvikten yararlanma veya teşvik değişiklik talepleri dikkate alınacaktır.
NOT 2: İşgücü eğitim ve destekleri üniversite ve meslek liselerinde ayrı platformlar dâhilinde kapsamlı olarak tanıtılacaktır.
14 Mart 2019 Perşembe