Yerköy Haber Gazetesi
Yerköy Haber Gazetesi
yerköy haber gazetesi

Yerköy’de “sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” Yürüyüşü Yapıldı

Yerköy Toplum Sağlığı merkezi tarafından “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” yürüyüşü yapıldı.

Yerköy’de “sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” Yürüyüşü Yapıldı
Yerköy Toplum Sağlığı merkezi tarafından Toplumun Obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye Sağlığı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı çerçevesinde yürüyüş düzenlendi.
Yerköy Atatürk Ortaokulu önünde düzenlenen yürüyüşe Yerköy Toplum Sağlığı merkezi Şube personelleri, Emniyet Personeli, öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.
Yerköy Toplum Sağlığı merkezi tarafından yapılan açıklamada; Günümüzde aktif olmayan yaşam şekli, çalışma koşulları ve stres kişilerin fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlıklarının bozulmasına neden olmakta, bu da kişilerin verimliliklerinin azalması ile sonuçlanmaktadır. Fiziksel aktivite ve egzersiz, koruyucu sağlık yaklaşımının bir aracı olarak bireyin sağlığını geliştiren, gelişmiş durumunu devam ettiren, yorgunluğa ve hastalıklara karşı direncini artıran hareketlerin toplamıdır. Fiziksel aktivite kalp-damar fonksiyonlarının ve solunumun geliştirilmesi, koroner damar hastalığı risk faktörlerinin önlenmesi, diyabetin önlenmesi ve kontrolü, kilo kontrolü, sağlıklı kemik, kas ve eklem yapısının oluşturulması ve devam ettirilmesi, anksiyete ve depresyonun azaltılması, kendini iyi hissetme, iyi olma halinin attırılmasında önemli rol oynar. Egzersizin yokluğu hastalık ve erken ölümler için çok önemli bir risk faktörüdür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz yaşam, dünya genelinde ölümü neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde altısının fiziksel aktivite ile ilişkili nedenlere bağlı olduğu bildirilmektedir. DSÖ sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerde haftanın beş günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir” ifadeleri kullanıldı.
27 Nisan 2017 Perşembe