Yerköy Haber Gazetesi
Yerköy Haber Gazetesi
yerköy haber gazetesi

CHP YOZGAT MİLLETVEKİLİ ALİ KEVEN : YOZGAT TARIM’ da POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMALI

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven ; “Yozgat’ın yatırım alması için teşvik bölgesi 5. değil, 6. bölgeye alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmelidir.”

CHP YOZGAT MİLLETVEKİLİ ALİ KEVEN : YOZGAT TARIM’ da POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMALI
SEÇİMLER BİTTİ ARTIK YOZGAT’
ın SORUNLARINA BAKALIM
Başka bir Yozgat yok başka bir Türkiye yok. Ülkemize sahip çıkmanın ilk yolu toprağa sahip çıkmaktır. İnsana sahip çıkmaktır. Üreticiye sahip çıkmaktır.Seçimler geçti bitti. Sonuçları herkese hayırlı uğurlu olsun. Seçim tartışmalarını artık bırakmalıyız ve Yozgat için el ele verince neler yapılabilir bunun yolunu aramalıyız. Türk tarımı ve hayvancılığı nasıl dünyada söz sahibi olur bunu tartışmalıyız. Üreticinin önünde ki engeller nasıl aşılabilir bunu tartışmalıyız. Artık ülke gündemine dair sorunları lütfen getirip Yozgatlının sorunları bunlarmış gibi konuşmayalım; biz Yozgat’ı ve Yozgatlıyı konuşalım istiyoruz.
Yozgat genelinde üreticilerimizden toplanacak sütün Et-Süt Kurumu, Oran Kalkınma Ajansı gibi kurumlar eliyle kurulacak kooperatif çatısı altında işlenmesi mümkün değil midir?Sütün satış fiyatı daha yüksek ürünlere dönüştürülmesi gerekir. Büyük firmaların üreticilerimizin elinde ki sütü düşük fiyata toplamalarının önüne geçmeliyiz.
Bir diğer önerimiz, süt ırkı inek besleyen ve damızlık inek yetiştiren çiftçilerimize Ziraat Bankası'ndan faizsiz kredi kullandırılmalıdır.Bu yolla süt ineğinin kesime verilmesi önlenmelidir.
İlimizde ki tarımla ilgili örnek uygulamalarıçoğaltmamız gerekiyor.Kadışehri Kabalı Meyvecilik Projesi, Sorgun Bahadın Bağcılık Projesi, Kadın Emeği Kooperatifi gibi örnekler tüm ilçelerde yaygınlaştırılmalı ve teşvik edilmelidir. Bu projelere yönelik arazi toplulaştırma çalışmaları yapılmalıdır.
Yozgat'ta yapılacak bir çalıştayla mikro iklim bölgelerinde meyvecilik, kavun-karpuz yetiştiriciliği ve seracılık bilimsel bir açıdan ele alınmalıdır. Mesela Delice Havzası Sekili Bölgesi örnek uygulama projesinin yapılabileceği kendine has iklimsel özelliği olan bir bölgedir.
Üretici Birlikleri ve Ziraat Odaları tüm sürece dahil edilmelidir. Kurumsallaşmalarına katkı sunulmalıdır. İlçelerimize ihtisasına göre Ziraat Meslek Yüksekokulları kurulmalıdır.
Tohumculuk Yasası yeniden düzenlenmeli, yerli tohum kullanımının önünde ki engeller kaldırılmalı ve Anadolu'nun yerli tohumları ıslah edilmelidir. Tohumculuk sektöründe ki çok uluslu firmalar bu sertifikalı ve GDO lu tohumlar yoluylaülkemizi istila etmişlerdir.Çiftçimizde kendi tohumunu kendi üretemez duruma gelmiştir. Bu Tohumculuk Yasası acilen yeniden ele alınmalıdır. Anadolu’nun yerli tohumuna sahip çıkılmalıdır.
Sulu tarım yaygınlaştırılmalıdır. DSİ tarafından getirilen ön ödemeli kartlı sayaç sisteminde çiftçilerin mağdur edilmemesi için esnek düzenleme yapılmalıdır.Çiftçinin parayı önce ödeyip suyu sonra kullanacağı bu sistem kabul edilemez.
Çiftçilerimizin belli bir miktar mazot fiyatından ÖTV'nin kaldırılmasına yönelik düzenleme yapılmalıdır.İlimiz milletvekillerine çağrımdır gelin mecliste el ele verelim ilk işimiz bunun önergesini vermek olsun.
7 Temmuz 2018 Cumartesi