Yerköy Haber Gazetesi
Yerköy Haber Gazetesi
yerköy haber gazetesi

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ “BAŞKANLIK SİSTEMİ DAHA GÜÇLÜ VE DAHA ETKİNDİR”

Evet tercihi yapılması amacıyla Referandum çalışmalarına devam eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Cumartesi günü Saat 13.30’da Yerköy Belediye Düğün Salonunda Yerköy’lü vatandaşlara Başkanlık sistemini anlattı.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ “BAŞKANLIK SİSTEMİ DAHA GÜÇLÜ VE DAHA ETKİNDİR”
İlk olarak Yerköy 15 Temmuz Şehitler Meydanında (İstasyon Meydanı) düzenlenmesi planlanan program hava koşullarının elverişsizliği nedeniyle Yerköy Belediye Düğün Salonuna alındı. Buradaki programa Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, AK Parti Yerköy İlçe Başkanı Ahmet Yavuz, Yerköy Kaymakamı Nevzat Şengök, Yerköy Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
AK Parti Yerköy İlçe Başkanı Ahmet Yavuz’un açılış konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Harun Lekesiz, Yerköy Belediye Başkanı Mehmet Ağaoğlu ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler konuşma yaptı.
Büyük Birlik Partisi Selahattin Şenliler’in konuşmaları oldukça dikkat çekti. Şenliler; Muhsin Yazıcıoğlunun helikopterinin düştüğünde olay yerine giden darbeci askerlerle 15 Temmuz Gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu otele girmek isteyen darbeci askerler aynı kişilerdir. Bu yüzden Biz ülke olarak her şeyin farkına varmalı ve bütünlüğümüzü bozmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz” diye konuştu.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; "Başkanlık sisteminde yasama ve yürütme, birbirinden tam ayrı ve birbirine karşı tam bağımsızdır. Yasama üyeleri ve Başkan, halk tarafından ayrı ayrı seçilir. Yasama, Başkanın görevine son veremez; Başkan da yasamayı feshedemez. Başkanın göreve başlaması ve görevini sürdürmesi için yasamanın güvenine ihtiyacı yoktur."
"Yasama, güvensizlik oyuyla Başkanı düşüremez. Başkanlık sisteminde, yasama,yasama üyeleri ve yasama denetimi, parlamenter sisteme göre daha güçlü ve daha etkindir. Başkanlık sisteminde,iktidar olmak da iktidarı değiştirmek de;sadece halk oyuyla olur."
"Halka rağmen iktidar da iktidar değişikliği de olmaz. Başkanlık sistemi; cebir,tehdit,şantaj vekil transferi ve benzeri hukuk dışı ve gayri ahlaki yöntemlerle iktidar değişikliğine izin vermez. Siyasi istikrar ve güçlü iktidar,başkanlık sistemin doğal/zorunlu sonucudur."
"Koalisyon olmaz. Tek başına güçlü iktidar her seçimde oluşur. Parlamenter sistemde siyasi istikrar, sistemin doğal ve zorunlu sonucu olmayıp, sadece muhtemel sonuçlarından biridir. Parlamenter sistemde sandıktan daima tek başına iktidar çıkmayabilir, koalisyon da çıkabilir."
"Ülkemizde iki ihtimal de gerçekleşmiştir. 29 Ekim 1923'ten bugüne geçen 93 sene içinde 65 hükümetimiz oldu.Hükümetlerin ortalama ömrü yaklaşık onyedibuçuk aydır. Başkanlık sistemi olsaydı,ülkemizde (görev süresi 4 yıla göre)24. Başkan görevde olurdu. Türkiye'de 65. Başkan 2183'te göreve gelirdi."
HABER : ORHAN EKİNCİ
10 Nisan 2017 Pazartesi